Jak rozvíjet dětem komunikační dovednosti?

Posted by on 29.3.2019

S komunikačními dovednostmi se ale nerodíme, je třeba je procvičovat, a to již od raného dětství. Máme pro vás několik tipů, jak přirozeně a nenásilně rozvíjet komunikační dovednosti svého potomka při běžných každodenních činnostech.
Do balíčku komunikačních dovedností můžeme zařadit schopnost empatie, asertivitu, poslech nebo například slovní zásobu. A to jsou všechno dovednosti, které můžeme procvičovat už od dětství tak, aby nám v dospělosti pomáhaly navazovat dobré vztahy v rodině, mezi přáteli i na pracovišti. Jak tyto dovednosti rozvíjet s dětmi?
 chlapeček v listí

Mluvte o tom, co jste zažili

Pokud se rodiče a děti dělí o každodenní zážitky, vede to k oboustrannému prohlubování jejich vztahu, podporuje to fantazii, důvěru v lidi a v neposlední řadě rozšiřuje slovní zásobu a procvičuje vyjadřovací schopnosti. Vracejte se i ke starším zážitkům, zkuste si spolu vybavit například zážitky z dovolené. Díky tomu si totiž dítě procvičuje schopnost vzpomínání si, což je nejpřirozenější trénink mozku.
blonďáček s brýlemi

Trpělivě odpovídejte na otázky

Přestože se vám už z otázky "a proč?" točí hlava, na dětské otázky odpovídejte trpělivě a klidně. Otázkám se nesmějte, ačkoli mohou být opravdu vtipné, ani se na dítě nezlobte, když se ptá v nevhodné chvíli. Zvědavost a z ní vyplývající ochota se vzdělávat a rozvíjet jsou extrémně důležité a přirozené lidské vlastnosti. Byla by škoda je potlačovat hned v zárodku tím, že dítě kladoucí otázky odbijeme. Pokud budete dítě odbíjet, může mít v dospělosti obavy projevovat se například ve škole nebo v práci.

Čtěte spolu knihy

Můžete se také střídat ve čtení nebo vyprávění příběhů. Čtení kromě rozšiřování slovní zásoby a rozvoje fantazie nabízí další přirozený způsob, jak spolu trávit čas tak, aby si ho užili rodiče i děti. Interaktivní knížky z edice Kouzelné čtení mohou díky tužce používat i děti, které ještě neumějí číst. Hrot tužky stačí přiložit na libovolný text či obrázek a tužka ho "přečte" nahlas. Na závěr můžete s dětmi mluvit o vztazích mezi jednotlivými postavami příběhu a zkusit se zamyslet nad jejich jednáním a motivy. I to dětem pomůže pochopit vztahy a komunikaci mezi lidmi.
 

Posted in: Děti

Simple Business by Nimbus Themes
Powered by WordPress